KOMBİNASYONLAR
KAMPANYALAR
Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein Tozu Zararlı Mı? – Protein Tozu Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Eğer spor yapıyorsanız ve protein tozu kullanıyorsanız, eminiz ki "protein tozu zararlı, kendine zarar vereceksin” sözünü çok sık duyuyorsunuz. Aslında durum hiç de böyle değil. Protein tozu zararlı mı en sık aranan sorular arasında yer alıyor. Bu nedenle bu konuya açıklık getirmeye karar verdik. Öncelikle protein tozunun ne olduğuna bakalım.
 
 
Protein Tozu Nedir?
Protein tozu en basit haliyle kas yapımı için ihtiyaç duyduğumuz proteinlerin toz halidir. Günlük beslenme düzeninde, kas yapımını destekleyecek tüm proteinlerin yiyecek formunda tüketilmesi mümkün değildir. Bu nedenle protein tozu, özellikle güç antrenmanı ve direnç antrenmanı yapan kişilerin kasalarının gelişmesi için ihtiyaç duyduğu proteini sağlar.  Protein tozu temelde dört şekilde elde edilir.
 
•Bitkisel – soya fasulyesi, bezelye, pirinç veya patatesten elde edilebilir
•Yumurta temelli
•Süt temelli – kasein veya whey (peynir altı suyu) proteini
•Et temelli – et ve et amino asitleri içeren protein
 
Protein Tozunun Faydaları
Özellikle güç ve direnç antrenmanlarında protein tozu kullanımı kasların protein sentezini destekler. Bu da kas kütlesinin artması anlamına gelir. Ayrıca doğru bir beslenmeyle birlikte kilo vermeye de yardımcı olabilir. Kasların daha sıkı görünmesi için de faydalıdır.
 
Protein Tozu Zararlı Mı?
Protein tozu zararlı mı sorusunun cevabı hiç de karmaşık değil. Tek yapmanız gereken kullanırken üç ana noktaya dikkat etmek.
 
1.Fazla ve kontrolsüz kullanımdan kaçının.
Her konuda olduğu gibi protein tozu söz konusu olduğunda da fazla ve kontrolsüz kullanım zararlı oluyor. Yani eğer herhangi bir öğün yerine bu tozu kullanırsanız vücudunuz ihtiyaç duyduğu diğer vitamin ve mineralleri alamazsınız. 
 
2.Öğün atlamayın.
Protein tozu her zaman öğünlerini destekleyici olarak kullanılmalı. Ayrıca kullandığınız tozun içeriğini bilmek de oldukça önemli. Bazı tozlar yüksek oranda şeker ve kalori içerebilir. Spor yapsanız bile ihtiyaç duyduğunuzdan fazla kalori ve şeker almak uzun vadede kilo almanıza neden olabilir.
 
3.Sütle ilgili sindirim sorunuz varsa alternatiflere göz atın.
Protein tozlarının bilinen en yaygın etkisi sindirim sistemiyle ilgili. Özellikle peynir altı proteininden yapılan tozlar, laktoz konusunda hassas kişilerde sindirim sorununa yol açabilir. Bu durumda bitkilerden veya yumurtadan üretilen diğer seçenekler olumsuz etkilerin kaldırılması için faydalı olacaktır.
 
Bu üç noktaya dikkat ettikten sonra protein tozu kullanmanın herhangi bir zararı yoktur.
Sporland .com.tr
%100 güvenilir
Etiket bilgilerinin %100 doğru olduğunu
taahhüt ederiz.
En yüksek kalite
Ham maddelerimizi Avrupa’daki en büyük sporcu besinleri üreticilerinden temin ediyoruz.
Koşulsuz iade
Satın almış olduğunuz ürünlerimizi 14 gün koşulsuz iade edebilirsiniz.
Ürün desteği
Aldığın ürünler ile ilgili bize kolayca ulaşabilir ve merak ettiklerinizi uzman ekibimize sorabilirsiniz.